Jak můžeme biodiverzitu chránit? (2. část)

Energie:

Venku fičel studený vítr, bylo sychravo a vlezlo. Počítači se nějak nechtělo startovat.
„Tak šub…“ popoháněl ho Pepa, který si někde uhnal pořádnou rýmu a huhňal. 
Pro zkrácení čekání na naběhnutí chrčícího počítače se EKOklubáci zamýšleli nad tím, jak zastavit úbytek biodiverzity.  

„Chtělo by to nějakého EKO-Supermana…“ navrhl Tomáš.
„Ale kdepak EKO-Superman…Ten to za nás nevyřeší,“ namítl Honza.
„To musíme řešit my sami!“ pokyvovala souhlasně hlavou Anča. „Musíme změnit špatné návyky. Šetřit teplem, elektřinou a vodou, třídit odpad, cestovat ekologicky.“

Pepa se naklonil k počítači, kapesník přitisknutý na červeném zarýmovaném nose „Tak, už je to dobrý! Dnešní téba je…. Energie!“

„To řekni našemu počítači, ten jí dneska doslova srší!“ zasmál se Tomáš a kývnul směrem k mašině, která vrčela, jako by to měla být její poslední hodinka.

To, že je třeba šetřit energii, abychom ušetřili peníze, už určitě víte. Jaký vliv má ale šetření energie na biodiverzitu, říkáte si? Vezměte si třeba obyčejnou žárovku nebo radiátor. Pokud zhasnete zbytečně rozsvícené světlo nebo vypnete topení v přetopeném bytě, sníží se nárok na elektrárnu či teplárnu. A pak už je to všechno přímá úměrnost – méně zbytečně použité energie rovná se méně spálených fosilních paliv a méně škodlivých emisí vypouštěných do vzduchu. To už se vyplatí, co říkáte?

Jak asi víte, na výrobu tepla a energie se většinou používají fosilní paliva (uhlí, plyn a ropa). Jedná se o paliva, která pro nás příroda střádala milióny let a která s největší pravděpodobností jednoho dne úplně zmizí. Jejich zásoby jsou omezené a lidé hamižní a vůči přírodě nešetrní.

Co můžeme dělat, abychom tento moment co nejvíce oddálili?

a) využívat tzv. alternativní zdroje energie, což jsou vlastně obnovitelné zdroje, které „dorůstají“ nebo se nějakým způsobem obnovují, a to bez přispění člověka. Jedná se o energii získanou z přírodních živlů (sluneční, větrnou, vodní apod.) a materiálů (třeba dřevo). Pokud budeme tyto zdroje využívat moudře a s rozmyslem, snížíme spotřebu fosilních paliv a emise oxidu uhličitého! A navíc - Země je natolik štědrá, že nám tyto zdroje energie poskytuje zdarma!

b) maximálně šetřit energií (Jak? To se dočtete na stránce č. 5.)

 

1)

Na životním prostředí se podepisuje i to, jakým způsobem doma topíme. Nevěříte? Porozhlédněte se okolo sebe a zkuste zjistit, odkud se vůbec teplo bere – doma, ve škole, u babičky… Ve starším bytě můžete narazit na elektrický přímotop, u tety na plynové topení, na chatě zase na kamna na uhlí či dřevo. A soused? Ten si byt vytápí vlastním kotlem.

Pro přírodu je nejšetrnější tzv. d teplo (doplňte chybějící písmena), které k nám proudí trubkami v podobě horké vody či páry z tepláren. Jeho výhoda? Místo toho, aby byla všude spousta kotlů a komínů, které chtě nechtě znečišťují vzduch, najdete ve zmíněné teplárně pouze jeden „velekotel“ a také jeden „velekomín“ vybavený filtrem na prach a škodlivé sloučeniny. 

A když už mluvíme o teplárenských komínech, ve městě Kolín měly děti ze základních škol možnost popustit uzdu své fantazii a vymyslet novou výzdobu komínu společnosti Dalkia Kolín.
Podaří se vám zjistit, co je na kolínském komíně namalováno?

Skvělý nápad, jak vnést trochu barev do města, co říkáte?

2)

Věděli jste, že k výrobě tepla a elektřiny můžeme používat také odpad, který by jinak skončil na skládce? Vytříděný komunální odpad je odvezen do spalovny a vhozen
do kotle, kde je za velmi vysokých teplot (850 - 1 100 °C) spálen. Teplem z ochlazování spalin se vyrábí pára, která se pak používá k výrobě tepla a elektřiny. Tohle je vlastně princip fungování běžných tepláren a elektráren, s tím rozdílem, že zmíněné teplárny a elektrárny používají jako palivo hnědé nebo černé uhlí (neobnovitelný zdroj energie), zatímco odpad je vlastně obnovitelný zdroj energie (produkujeme ho každý den). 

Jeden z následujících odpadů na výrobu tepla či elektřiny využít nelze. Jaký?

 Energii můžeme získat také spalováním biomasy, což sice zní trochu jako nějaká prazvláštní rosolovitá hmota z vesmíru, ale jedná se o něco naprosto běžného… Co? To už vám ale neprozradíme!

Víte, z čeho se taková biomasa skládá?

Pamatujte si:

  • Máme-li možnost používat alternativní zdroje energie (kalkulačka na solární energii, kamna na biomasu apod.), používejme je!
  • Nezapomínejme zhasnout, když odcházíme z místnosti, a pořiďme si domů úsporné žárovky – vydrží totiž ve srovnání s běžnou žárovkou až 15krát déle a spotřebují až o 80% méně energie!
  • Nové spotřebiče (pračka, lednička, myčka apod.) jsou mnohem ekologičtější než ty staré.
  • Doma nám stačí teplota okolo 20°C, každý stupeň navíc znamená zbytečnou spotřebu a zátěž pro přírodu…

Voda

„Co nás čeká dál? Elektrická energie?“ zeptal se se zájmem Honza.
„Samá voda…“ odpověděl tajemně Tomáš.
„Tak co teda?“
„No vážně, voda,“ usmál se Tomáš.
Pepa zbystřil: „Tuhle jsem viděl naši sousedku, jak se tahá s balenými vodami do schodů. Chudák malá...“

„Spíš chudák příroda!“ Anča nevěřícně kroutila hlavou, když si představila to množství PET lahví, které končí netříděné v popelnici, a všechny ty kamiony, které balené vody přepravují z místa na místo a vypouštějí do vzduchu jednu škodlivinu za druhou.

„Je to plýtvání penězi,“ pokyvovala hlavou Klára. „Vždyť si ta tvá sousedka může bez problému načepovat vodu z kohoutku! Ta je stokrát levnější. A chutná skvěle, no ne?“

1)

Většina z nás si často ani neuvědomuje, jak moc je voda vzácná (na světě je jen 0,3% vody, která je pitná a pro lidi přístupná) a co víc -  jak moc jí plýtváme. Ruku na srdce – zavíráte při čištění zubů nebo mytí nádobí kohoutek? Že ne? Pak vězte, že necháte bez užitku odtéct 20 litrů, což je víc než průměrná denní spotřeba obyvatele subsaharské Afriky.

Kolik litrů vody používá průměrný Čech na den?

To je téměř dvakrát méně než třeba ve Španělsku a pětkrát méně než v USA! Jen tak dál!

2)

Když se koupeme ve vaně, spotřebujeme přibližně 150–200 litrů vody (záleží na tom, jak velkou máme vanu, jestli si dopouštíme teplou vodu, když začneme drkotat zuby, jestli je s námi ve vaně kapr apod.).
U krátké sprchy je spotřeba mnohem menší, a to přibližně…

Co myslíte, co z toho pro nás vyplývá?

3)

Už jste také někdy vyhodili do záchodu něco, co tam rozhodně nepatřilo, jako třeba podestýlku vašeho zvířecího kamaráda nebo vatové tyčinky? I když nám to
může někdy usnadnit život, do dřezu nebo do záchodu nelze vylít nebo vyhodit
cokoliv, co nás napadne. Některé takové odpady mohou ohrozit chod zařízení v čistírnách a dokonce i zabít „hodné“ mikroorganismy, které v čistírnách vyžírají
z vody špínu. Nezapomeňte, že odpadní voda putuje po vyčištění nazpět do přírody!

Určete, které látky lze vyhodit nebo vylít do kanalizace a které ne:

Voda z vaření brambor nebo těstovin  
Olej z fritézy
Léky
Nedopitá limonáda
Barvy, ředidla a jiné chemikálie
Voda z mytí nádobí

Pamatujte si:

  • Pro biodiverzitu je velmi nebezpečné přímé znečištění vody, ať už v rybníku, řece nebo potoce. Toxické látky, které se dostanou
    do vody (pesticidy či insekticidy spláchnuté z polí, nejrůznější chemikálie, oleje, benzín apod.), zahubí malé vodní živočichy, ale třeba také ryby a ptáky!
  • Do kanalizace tedy neházejme ani nelijme nic, co by mohlo přírodě uškodit!
  • Šetřeme vodou, opravme kapající kohoutky, spusťme pračku, jen když je plná (a ne když se tam třesou dvě špinavé ponožky, jedny džíny a vaše oblíbené tričko), vypínejme vodu, když si myjeme zuby, a raději se sprchujme, než koupejme. Naše Země bude hned o něco veselejší!

Závěr

Pamatujete si na příměr s věží z dřevěných kostek v druhém soutěžním týdnu? Připomeňme si ho: biodiverzita je jako dřevěná věž
a živočišné a rostlinné druhy
jsou jednotlivé kostky, které ji tvoří.
Lidé bezmyšlenkovitě vyndávají
jednu kostku za druhou, věž ztrácí na stabilitě a rovnováze. Biodiverzita se nenávratně snižuje…
Je nejvyšší čas uvědomit si, že snižováním biodiverzity lidé vlastně ohrožují hlavně sami sebe.

Zkusme tedy popřemýšlet o tom, co neděláme dobře a v čem naší Zemi a jejímu přírodnímu bohatství škodíme. Řekněme si, že se alespoň v něčem zlepšíme a tím pomůžeme biodiverzitě, ale nejenom jí – pomůžeme i sami sobě. A nezapomeňte,
i ty nejmenší dobré skutky se počítají! Ať už je to zatáhnout kapající kohoutek, vysadit stromek, zhasnout za sebou světlo, třídit odpadky, vytvořit na zahrádce kompost, omezit jízdu autem nebo třeba vyrobit krmítko pro ptáky…

„Podívej, píšou tady o krmítku pro ptáky, vždyť na něm zrovna děláme!“ zvolal nadšeně Pepa.
„Krmítko bude ale brzy hotové, co pak?“ zajímala se Klára.

„Vysadíme na jaře strom, co říkáte?“ napadlo Honzu. „Třeba jabloň!“
„Já bych udělal výpravu do lesa a posbíral tam všechny odpadky, co najdeme…“ zamyslel se Tomáš.
„Anebo vyrobíme letáčky o šetření vody a energie a budeme je dávat lidem do schránek, co vy na to?“ navrhla Anča.

V EKOklubu bylo rušno. Každý měl tolik nápadů, že je Anča ani nestačila všechny zaznamenávat. Nechme je tedy vymýšlet a plánovat, určitě z toho vznikne spousta skvělých projektů do budoucna.

A co uděláte pro biodiverzitu vy?

Napište nám to, máte-li chuť! Toto už není soutěžní otázka, nemusíte na ni odpovídat. Samozřejmě ale budeme mít velkou radost, pokud nám své nápady popíšete, stačí jedna věta!