Jdeme nakupovat!

Pojďme spolu na nákup, ale nebude to úplně běžný nákup, uvidíte sami!
Budeme se snažit nakupovat chytře a s rozmyslem. Vezměte si nakupovací košík
a vzhůru do obchodu!

Na zadání bonusového týdne s názvem "Jdeme nakupovat!" můžete pracovat
po celou dobu trvání soutěže (1. listopadu – 3. prosince 2010). Tento týden je nepovinný, slouží k nasbírání bonusových bodů. Přejeme vám hodně štěstí v soutěžení!

První pravidlo: na zakoupené zboží používáme svou vlastní tašku, nejlépe látkovou, popřípadě si můžeme vzít plastikovou tašku z minulého nákupu.

1)

Co bude dneska k večeři?
Zkoušeli jste už výrobky BIO? Bio může být chléb, těstoviny nebo třeba marmeláda. Všechny tyto výrobky jsou vyráběny v souladu s přírodou, tedy bez použití pesticidů a chemických hnojiv. Nenajdete v nich žádné škodlivé konzervační látky (tzv. „éčka“), ani jiné podezřelé přísady. Mezi hlavní zásady patří šetrný přístup ke zvířatům, k rostlinám i k půdě.

Bio potraviny poznáte podle zelenobílého loga, tzv. zelené zebry.
Co má značka BIO v logu místo tečky na "i"?

a) hvězdičku

b) kytičku

c) ptáčka

d) smajlíka

2)

Ochutnejte africkou čokoládu! V některých obchodech můžete také narazit
na výrobky dovážené převážně z rozvojových zemí, Afriky apod. Nákupem těchto potravin přispějete k lepší životní úrovni rodin pěstitelů a umožníte vzdělání jejich dětem. Jaké se pro tyto výrobky používá označení?

a) Fair Business

b) Equal Products

c) Good job

d) Fair Trade

3)

Vyznáte se ve značkách? Zastavme se u libovolného regálu v obchodě s potravinami nebo třeba v drogerii. Na spoustě výrobků objevíte speciální značky nejrůznějších barev a tvarů. Některé informují o ekologičnosti výrobku, jiné poukazují na možnost obal třídit, další zase potvrzují, že výrobek nebyl testován na zvířatech. Vyznáte se v této džungli značek a ekoznaček? Přiřaďte popisek ke správné značce.

a) ekologicky šetrný výrobek - česká značka
b)
ekoznačka Evropské unie, kterou na sobě mají šetrné výrobky
(kromě nápojů, léčiv a potravin)
c) obal je recyklovatelný
d)
označuje spotřebiče s nízkou spotřebou energie
e) výrobky, které nebyly testovány na zvířatech

Druhé pravidlo: pro životní prostředí je šetrnější nakupovat zboží vyráběné či pěstované v blízkém okolí.

4)

Už máte doma uklizeno? Nedá se nic dělat, čas od času musíme doma uklízet – pereme, myjeme nádobí v myčce nebo dřezu, čistíme podlahy nebo okna. Čisticí prostředky ale často obsahují značné množství chemikálií (rozpouštědla, vonné a konzervačních látky, rozjasňovače apod.), které někdy končí v přírodě. Víte, že se špínou, mytím i praním si skvěle poradí třeba i jedlá soda, ocet a citróny?

Když už ale jdeme do obchodu koupit čisticí prostředky, je lepší si vybrat ty ekologické, které nezatěžují životní prostředí. Tyto prostředky se po určité době samy rozloží, říká se jím:

b y
o é

5)

Životu nebezpečno! Určitě už jste se někdy setkali s nálepkou, na které je symbol lebky se zkříženými hnáty. Vypadá docela výhružně, nemyslíte? Podobných nálepek je víc druhů a často se lepí na obaly výrobků, které jsou jedovaté, zdraví škodlivé nebo nebezpečné pro životní prostředí.

S jakým obrázkem se setkáte na nálepce "nebezpečný pro životní prostředí"?

a) s křížem

b) s lebkou se zkříženými hnáty

c) s mrtvým stromem a rybou

d) s vykřičníkem

6)

Chcete ekologicky "zabodovat"?
Hledejte na výrobcích (sušenkách, nápojích apod.) zelený bod.
Pokud ho na výrobku najdete, znamená to, že …

a) se jedná o výrobek šetrný k přírodě
b) výrobce již zaplatil za recyklaci obalu
c) továrna, ve které výrobek vznikl, je ekologická
d) obal lze recyklovat v zeleném kontejneru

Co bychom ještě měli vědět o tzv. "zeleném" nakupování?

Není to žádná věda! Nekupujme zkrátka věci, které nepotřebujeme, anebo věci, které jsou zabalené v mnoha nepotřebných obalech. Jogurt ve velkém balení chutná stejně dobře jako jogurt v malých kelímcích. Jablko z přepravky je stejně šťavnaté jako jablko zabalené na polystyrenovém tácku. Proč tedy zatěžovat přírodu zbytečným plastem? Dejme přednost výrobkům v recyklovaných obalech a naopak se velkým obloukem vyhněme výrobkům na jedno použití.

Věřte, že kdyby se podobnými radami řídil každý z nás, stav životního prostředí by se výrazně zlepšil a Země by pookřála.